Me peame rääkima kliimast

Viimasel ajal oleme üle Euroopa näinud noori kliimamuutuste üle meelt avaldamas reedeti. #seekordlähenvalima vabatahtlik Jan Robert Janson otsustas aga tõmmata kliimamuutuste pidurdamisele tähelepanu hoopis kolmapäeval ja korraldas 10. aprillil rahvusraamatukogu infokeskuse lugemissaalis arutelu, kus teemadeks nii tarbimine, plastreostus, põlevkivi kui ka Euroopa Parlamendi valimised.

Arutelulised vasakult: Jan Robert Janson, Kirke Pärnapuu, Piret Väinsalu, Susanna Päiv 

Eesti Rahvusraamatukokku tulid saalitäiele kuulajatele rääkima kolm erineva kliimakogemuse, kuid samasuguse keskkonda hoidva eesmärgiga noort naist. Kuna kokkupuude kliimamuutustega oli väga lai, tõid panelistid välja probleeme erinevatest valdkondadest – nii põlevkivist Eestis, suurkorporatsioonide mõjust kui ka inimeste endi mõtlematust ületarbimisest.

Eestimaa Looduse Fondi kliimaekspert ja Eesti Rohelise Liikumise esindaja Piret Väinsalu selgitas, mil määral on järgitud Euroopa Liidu ambitsioonikaid keskkonda säästvaid eesmärke ning milline on Euroopa Parlamendi roll võitluses kliimamuutustega.

Jäätmevabama elustiili blogija Susanna Päiv rääkis, kuidas saab iga inimene väikeste sammudega panustada nii sellesse, et tekiks vähem plastprügi, kui ka tõsta oma tegevusega enda lähedaste teadlikkust. Ka publik rõhutas teadlikkuse tõstmist, et keskkonnateadlikkus jõuaks meediasse ja massidesse. Provotseeriv väide, et kliimamuutus tähendaks Eestile soojemat suve, sai palju vastukaja. Publiku seast kostus vastus, et peame probleemi tunnistama ka siis, kui see ei juhtu n-ö meie õuel, sest varem või hiljem jõuavad kliimamuutuste tagajärjed ka meie õuele.

YouthStrike4Climate Eesti liikumise esindaja Kirke Pärnapuu selgitas, kuidas võivad kliimastreigid tõsta teadlikkust ja aitavad kliimapoliitilika diskussioonides kaasa rääkida neil noortel, kes vanuse tõttu ei saa oma meelsust väljendada hääletamise kaudu.

Mugavustsoonist välja murdmine, et ise keskkonnateadlikumalt elada on seotud ka Euroopa Parlamendi valimistel hääletamisega. Meile on antud võimalus anda oma hääl, kasutagem seda!

Arutelu korraldaja ja moderaator Jan tunnistas, et 17-aastasena ei saa tema Euroopa valimistel hääletada ja just sellepärast liituski infokampaaniaga #seekordlähenvalima, et tõsta valimisaktiivsust lüües kampaanias ise kaasa.

Ära vea ennast ja ühiskonda alt. Mine tee oma valik 26. mail!

E- ja eelhääletada saab 16–22. mai.

Löö kampaanias kaasa nagu Jan: seekordlähenvalima.eu/join_the_team